Nisan 23, 2013

Bir Tatlı Huzur Almaya Geldiiim Kabarık Kııızdan Aman Allah!

İşti,okuldu,çevrenizdeki tripcan insanlardı,yaşam mücadelesiydi derken stresten uzak kalmak artık mümkün değil.dediğiniz o noktada yetiştim imdadınıza..

haydi şimdi buyrun okumaya !
STRESSİZ BİR HAYAT İÇİN...
benim yaptığım tek bir şey varki o da bu buyrun:

ama siz dersenizki yok bu bana yetmez o zaman aşağıda başka sitelerden derlediklerime bir göz atın derim.. iyi okumalar !


Bir parça sessizlik taşıyın:
Bütün dikkatinizi sessizliğe yöneltin. Tabii bunun için önce sessiz bir köşe seçmeniz gerekiyor. Sonra konsantre olun. Sessizliğin size geldiğini anlayacaksınız, onu dinleyin. Sonra da bu sessizliği gittiğiniz her yere götürün.

Unutmayın:
Haplar geçici mutluluk kendinizi daha az masraflı bir şekilde mutlu etmesini öğrenmelisiniz.


 
Zaman harcayın:
Çok çalışan insanlar hiçbir zaman eğlenceli aktivitelerle vakit geçirmezler. Fakat, çok çalışan insanlar için eğlenceli geçirilen zaman, harcanmış vakit sayılmaktan çok uzaktır.

Ballı süt için:
Ballı süt sizi rahatlatacak ve gevşemenize yardımcı olacaktır.Ilık içtiğinizde bal bçözüleceğinden daha etkilidir.Fakat kaynamış süte bal ilave etmek balın içerindeki faydalı minerallerin ölmesine sebep olacaktır.


Kol saatinizi satın:
İşte, en çarpıcı sakinleştirici. Hiç saatinizi çıkarttığınız zaman ne kadar sakinleştiğinize dikkat ettiniz mi? Zaman zaman saatinizi çıkartın ve zamanın baskılarından kurtulun."


Nefesinizi dinleyin:
Nefesinizin sesine konsantre olduğunuzda, soluk alıp verdiğinizi gerçekten duyduğunuzda, kendinizi son derece huzurlu hissedeceksiniz. Bunun için derin soluklar alın. Ve bir çiçeği kokladığınızı hayal ederek nefesi içinize çekin.

Çikolata yiyin:
Çikolata mutluluk hormonu dediğimiz serotoninin vücutta artmasına sebep olur.Böylelikle rahatlamış olursunuz.

Vakti gelince endişelenin:
Endişelerin çoğu gelecekle ilgilidir. Birçoğu asla gerçekleşmeyecek olayların etrafında dönüp durur. Bu nedenle yaşadığınız zamana konsantre olun. Böylece “gelecek”, kendi başının çaresine bakacaktır.


Nane için:
Eğer daha uyarıcı olan kahve veya siyah çay içmeyi tercih ediyorsanız, sakinleşmeyi unutun, boşa harcanan zaman demektir. Ya da nane çayı gibi bitkisel çayları tercih ederek sakinleşmeye yardımcı olun.

Hassas ayakkabılar giyin:
Herhangi bir refleksolojist size gerçek rahatlamanın ayaklardan başladığını söyleyecektir. Açıkça görülüyor ki, rahat ayakkabılar giymek, hiç ayakkabı giymemiş olmak kadar rahatlatıcıdır.


Her şeyin içinde en iyiyi arayın:
İnsanlarda ve olaylarda en iyiyi aramayı alışkanlık haline getirin. Bu basit yaklaşımın sizi sakinliğe götürecek iyimserlik ve pozitiflik yarattığını anlayacaksınız.

Tara ve tarat:
Birinin saçlarını taramak için vakit ayırın. Daha iyisi, kendi saçlarınızı tarayın veya başkasına taratın. Yavaşça, metotlu ve uzunca. (Taramak birkaç sakinleştirici akupresür noktaya temas ederek mesaj etkisi yaratır ve tekrarlanması daha çok işe yarar.)

 
İnsan olduğunuzu düşünün:
Kusursuz ve mükemmel olmayı başkalarına bırakın. Ne olduğunuzu, kim olduğunuzu düşünün ve bulunduğunuz halden mutlu olun, sonuç olarak daha rahat olacaksınız.


Çocukları izleyin ve ders alın:
Çocuklardan sakinlik (huzur!) dersi alın: Onların her anlarını, nasıl sadece ve sadece o anın zevki için yaşadıklarını seyredin. Kendinizin de böyle olabileceğinizi düşünün.

Sakin düşünün:
Sakin düşüncelere sahip olun. Sakin manzaralar hayal edin, sakin sesleri anımsayın ve ne hissedeceksiniz tahmin edin, bakalım. En iyisi tahminle vakit geçirmeyip hemen uygulamaya başlamak. En iyisi de bir deniz kenarında engin suları seyretmek. Denizin olmadığı yerde gökyüzünün derinliklerine bakabilirsiniz.

Portakal çiçeği spreyleyin:
Bir bardak maden suyuna 3 damla portakal çiçeği yağı ekleyin ve rahatlama ihtiyacı hissettiğinizde etrafa bir sprey ile sıkın.


Beyaz giyinin:
Giydiğiniz giysilerin nasıl hissettiğiniz yönünde ciddi etkileri vardır. Bedeninizi sıkmayan rahat giysiler, doğal kumaşlar ve açık renkler hep sakinleştirir. Bu yüzden yogiler hep beyaz giyerler.

Bebek gibi uyuyun:
Uykunuzu engelleyen her şey kahve, kola, sakin olabilme yeteneğinizi engeller. Bunları içmek yerine ihtiyacınız olduğu kadar uyuyabilmek için gereken ne ise onu yapın.

Gülümseyin:
Gülümsemek yüzünüzdeki başlıca bütün kasları gevşetir. Aynı zamanda kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacak müthiş bir etki yaratır.Daha az nefes alın:
Oldukça rahatlamış bir insan dakikada sadece 5-8 defa nefes alır. Nefesinizi bukadar düşürdüğünüzde çabucak rahatlayıp gevşeyeceksiniz.

Güzellik saçın:
Hayatta nereye giderseniz gidin, ne yaparsanız yapın, bir parça güzellik katmak için gayret edin veya zaten varolan güzelliği geliştirin.

Biraz gözyaşı dökün:
Ağlamanın hem duygusal, hem de fiziksel rahatlatıcı bir yanı vardır.


Günbatımını hayal edin:
Günbatımları bazen hüzünlü olmalarına rağmen her zaman huzurludurlar. Ve pembe olanları daha da huzur yüklüdür.Değişin:
Gergin durumlarla başa çıkmanın iki yolu vardır, ya onları değiştirirsiniz ya da onlara bakış açınızı değiştirirsiniz. Bakış açınızı değiştirmek daha zordur, fakat kişiyi aydınlatır.

Sahip olmak ile yaşamak arasındaki farkı tanıyın.18 yorum:

 1. Başlığa uygun seçilen fotoğrafları sevdim en çok. İzlemesi dahi sakinleştirdi. (:

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. görsel hafızaya hitap edebildiyseler ne mutlu bana ordan bilinç altına ulaşıp rahatlatabilmişlerdir umarım :)

   Sil
 2. Fazlasıyla(!), en azından gece yarısı dış faktörlerin yan etkilerinin en az olduğu saatler olduğunu varsayarsak. ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. dış faktörlerden uzak kendi ruhuna kalbinin sesine yakın,dinlenmek için en güzel vakittir geceyarısı,eskiler işlerini iyi bilirlermiş. :)

   Sil
 3. ben de bir Temmuz kadını olarak soğuğa bayılırım..Cümlelerin iyi geldi,vesveseleri bir kenara koymam gerektiği konusunda hatırlatma oldu teşekkürler Kabarık Elbiseli Kız..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ne demek bi tanecik postumla rahatlatabildiysem ne mutlu!
   karanlıkta oturmak güzeldir ama karanlıkta mehtabın doğuşunu beklemek ayrı bir güzeldir demişler teşekkürler mehtapcım :)

   Sil
 4. Güzel bir derleme oldu.Böyle okuyunca ne kadar kolay geliyor insana ama birde uygulayabilsek daha iyi olcak :)Bloğunu takibe aldım canım bana da beklerim.İstanbuldaki farklı mekan ve lezzetlerle ilgili paylaşım yapıyorum.Sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. dediğin gibi yazmak kolay,tarifler basit uygulamak desen her an elimizin altında fakat uygulamak bu kadar zor olmamalı kendimizin iyiliği için sonuçta herşey..
   ayrıca ben çoktandır seni takpteyimki:)

   Sil
 5. ne iç açıcı yazı olmuş! saç taramak da taratmak da gerçekten işe yarıyor :) az sonra kardeşimi çalıp biraz saçlarını yolayı.. öhm tarayayım bari :D
  http://t.co/VC725VWyYl şu site de seni 30 saniye teknolojiden uzak tutmaya çalışıyor belki seversin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. haha güldürdün beni yolma sen tara :) sakin yere gittim herşeyden az biraz uzaklaştım geri geldim farklı bir uygulama olmuş dinlendirici gerçekle yüzleştirici :)

   Sil
 6. En basiti başımın agrısı sokakta bagırıp çıgıran bücürler sayesinde geçti niye ki acaba. :) Çocukların sesi bende uyuşturucu etki yapıyor, sakinleşiyorum böyle zararsızlaşıyorum falan :P :D

  YanıtlaSil
 7. kişinin çaresi dışarda demişler,doğada:) sen kendi sakinleştiricini bulmuşsun ne güzel :)

  YanıtlaSil
 8. Benden de bir öneri arabayla giderken müziğin sesini açıp bağıra bağıra şarkı söylemek:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. herkes ne güzel kendini deşarj edebilmenin yollarını bulmuş harikasınız :)

   Sil
 9. Hiçbiri zor değil aslında yeter ki bi adım atalım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynen öyle genel olarak herkeste bu problem var sanırım yeni bir işe başlamada sıkıntılıyız herşeyi biliyoruz ama hayata geçirmekte geçikiyor üşeniyoruz.:)

   Sil

aa bana yorum mu yapıcasın ki sen hihi teşekkürler :)

i hali e hali de hali den hali işte buda facebook hali

1800lerde dünyayı tepsi sanırdık doğruymuş meğer