Aralık 12, 2012

Toutatis Misafirimiz Olmaya Geliyor.
Öncelikle yazıma astreoid in ne olduğunu açıklamakla başlamak istedim.Hepimiz elbetteki biliyoruzdur bu küçük gezegenciklerin tanımını fakat yaşam sebebimiz dünyamızı tehdit eden bu gök cisimlerini biraz daha açalım ayrıntılı ele alalım dedim canlarım.
astreoit dediğimiz bu gezegenimsi gök cisimlerinin yörüngeleri güneş sistemi içersinde ve mars ile jüpiter arasında.sistemimiz bunlardan yaklaşık olarak 40.000 civarı kadarını bünyesinde bulundurmakta.küçük yapılarından ötürü bunlar küçük gezegenler olarak bilinmekteler ve benim bilmediğim şaşırtıcı bir ayrıntıda kimi astreoitlerin kendi bünyelerinde uydu barındırması.yani bunların kimileri uydulara sahip olabilmekte.
şimdi gelelim dünyaya yaklaşmakta olan astreoit toutatis'e.bu astroit bugün dünyanın çok yakınından geçecek.çok yakınından derken ne kadar yakınından?ayın dünyaya olan uzaklığının 18 katı uzaklıktan.bu geçiş teleskoplarla izlenebildiği gibi bazı internet sitelerinden yayınlanacak.
astreoit toutatis tam olarak 5km uzunluğunda.
geçişi takip etmek için:
http://www.wired.com/wiredscience/2012/12/watch-live-toutatis/
 9aralık 2012'ye ait uydu görüntüsü

astroit toutatis tam olarak 5 km uzunluğunda


4 yorum:

 1. sanırım 4 yılda bir geçiyormuş bu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet öyleymiş her dört yılda bir güneş etrafındaki dönüşünü tamamlayp dünyanın yakınından geçmekteymiş.

   Sil
  2. ve her yıl daha da yakından geçmekteymiş ve 300 yıl sonra dünyaya çarpacakmış mış mış

   Sil
  3. 300 yıl sonrası... belki bizim için bir tehdit oluşturmuyor 300 yıl sonrası oho diye düşünüyoruz insanız ama dünyanın sonu için büyük bir risk bununla ilgilenicek birçok bilimadamı ve kuruluş olucaktır eminim:)

   Sil

aa bana yorum mu yapıcasın ki sen hihi teşekkürler :)

i hali e hali de hali den hali işte buda facebook hali

1800lerde dünyayı tepsi sanırdık doğruymuş meğer